Každý sme strojcom svojho zdravia

 

Každý sme strojcom svojho zdraviaV ajurvédskom prístupe k zdraviu nie je až tak dôležité, aké špecifické ochorenia, diagnózy či problémy človek má. Ajurvéda lieči človeka ako celok, nezameriava sa na odstraňovanie chorôb, ale na dosiahnutie stavu trvalého zdravia a šťastia. A to je možné v každom veku. Dnes panuje názor, že vo vyššom veku je „normálne“ byť chorý, mať zdravotné problémy a rôzne obmedzenia.

„Čo by ste chceli, vo vašom veku? Veď iní sú na tom ešte horšie,“ povedia vám ľudia, ale aj mnohí lekári.

V ajurvédskom prístupe to však neplatí. Ajurvéda verí, že človek nechátra počtom rokov, ale počtom chýb. Možno tomu tak celkom neveríte, ale skúste sa zamyslieť. Ako je potom možné, že existujú aj deduškovia a babičky, ktorí sú stále zdraví a plní sily, bez problémov sa pohybujú a tešia sa zo života? Prečo v niektorých oblastiach sveta sa ľudia dožívajú úctyhodného veku, napriek tomu, že žijú v ťažkých a drsných podmienkach?

Poviete si: Je to náhoda, majú šťastie alebo je to genetické.

Nie je to však tak. Títo ľudia robia niečo inak. Žijú v súlade so svojou prirodzenosťou, počúvajú svoje telo a prirodzene robia veci, ktoré sú správne. Vyberajú si jedlo, ktoré im prospieva a vyhýbajú sa tomu, čo im škodí. Snažia sa tešiť zo života a aj keď nie je vždy ideálny, pokúšajú sa nachádzať v ňom to krásne.

Títo ľudia nie sú iní ako vy. Sú z mäsa a kostí a častokrát dokonca žijú v horších podmienkach ako vy. Tiež čelia každodenným problémom, ale rozdiel je v tom, ako sa k nim postavia. Vedia, že za svoj život sú zodpovední sami a že sú to oni, kto je strojcom ich vlastného šťastia.

Aj vy sa takým človekom môžete stať. Stačí prevziať zodpovednosť za svoj život a rozhodnúť sa, že budete zdraví a šťastní. Ďalším krokom je začať robiť veci, ktoré vám zdravie a šťastie zabezpečia – stravovať sa správne podľa svojej konštitúcie, dodržiavať denný režim, pohybovať sa, zbaviť sa zlozvykov, venovať sa tomu, čo vás baví, zmeniť prístup k životu a k veciam, stretávať sa s príjemnými ľuďmi, nájsť v živote rovnováhu a harmóniu (aktivita – oddych) a jednoducho sa tešiť aj z maličkostí.

Ťažké? Možno, na prvý pohľad. Ale akonáhle začnete, zistíte, že to ide samo. Čím viac sa budete snažiť žiť zdravo a robiť veci správne, tým to pôjde jednoduchšie. Až nakoniec zistíte, že to vôbec nie je ťažké a že inak to už ani robiť nechcete.

 

Autor: Alana Dev Priya

 

http://www.stockfreeimages.com/

 

Naspäť