Prečo cvičiť jogu?

 

Prečo cvičiť jogu?Uprostred našej modernej doby, pre ktorú je charakteristický každodenný stres, únava a znečistenie, stále viac a viac ľudí túži nájsť pokoj a harmóniu so sebou samými. Vychádzajúc zo starodávnych tradícií s pôvodom v Indii, joga predstavovala pre ľudí akési útočisko pred každodenným zhonom. Človek pomocou nej mohol nájsť oázu pokoja vo svojom vnútri. Napriek tomu, že praktizovanie jogy vychádza zo starobylých textov a hodnôt, je taktiež veľkým prínosom pre dnešný každodenný život. Tu je niekoľko dôvodov, prečo stále viac a viac ľudí cvičí jogu:

 

Joga relaxuje telo aj myseľ. Aj uprostred stresujúceho prostredia pomáha kontrolovať naše dýchanie a očistiť myseľ od zbytočných myšlienok, čo vedie k hlbokému fyzickému a duševnému osvieženiu.

 

Joga tiež pomáha normalizovať telesnú hmotnosť. Jogové cvičenia môžu pomôcť dosiahnuť želanú hmotnosť ľuďom trpiacim nadváhou či prílišnou chudosťou. Pomocou princípu rovnováhy a vyrovnanosti v rámci fyzickej aktivity a výživy,  joga vedie človeka k zdravšiemu životnému štýlu.

 

Joga zlepšuje aj imunitu. Pozície a pohyby v joge masírujú vnútorné orgány, zlepšujú krvný obeh a znižujú tak riziko ochorenia.

 

Joga zvyšuje vašu energiu a produktivitu. Už počas 20-minútového cvičenia sa vaša myseľ aj telo "dobije" vzácnou energiou potrebnou na riešenie denných úloh a problémov.

 

Joga vedie k skutočnej vnútornej spokojnosti a sebarealizácii. Meditácia – jeden z aspektov jogy – sústredí vašu myseľ dovnútra, preč od rozptýlení dnešného vysoko materialistického sveta a vedie k skutočnému šťastiu.

 

Možno sa vám teraz zdá, že joga vyzerá ako nejaký zázračný elixír mladosti, všeliek na každodenné problémy a choroby. No v skutočnosti benefity, ktoré jogíni zaznamenali pred tisíckami rokov, dnes postupne potvrdzuje moderná veda.

 

Autor: Alana Dev Priya

 

Naspäť