Liečba v ajurvéde – počúvať svoje telo

  

Liečba v ajurvéde - počúvať svoje teloAjurvéda je holistický (celostný) systém liečby, ktorý sa zameriava na celkový stav človeka. Jej cieľom nie je liečenie špecifických chorôb a určovanie presných odborných diagnóz (ktorým pacient častokrát ani nerozumie), ale dosiahnutie a udržanie trvalého zdravia a šťastia.

V ajurvéde sa nikdy nelieči len konkrétna choroba, ale človek ako celok. Každý zdravotný problém či ochorenie má svoje príčiny, prečo vznikol. Moderná medicína sa primárne zameriava na liečenie resp. odstraňovanie príznakov chorôb a nesnaží sa hľadať príčiny, prečo vlastne vznikli. Človek od lekára odchádza s predpismi na množstvo liekov, denne ich hltá celú kopu v nádeji, že problémy zmiznú.

 

Lenže také jednoduché to nie je. Chemické lieky sú na jednej strane účinné a pomôžu odstrániť príznaky ako napríklad bolesť či vysoký krvný tlak. No na druhej strane majú rôzne vedľajšie účinky, ktoré sú častokrát ešte horšie, ako samotné ochorenie. A čo je najpodstatnejšie, lieky neliečia príčinu ochorenia, ale iba jeho príznaky. Práve týmito príznakmi sa nám telo snaží dať najavo, že niečo nie je v poriadku, že niečo robíme zle. Ak toto volanie nepočúvame a namiesto toho, aby sme niečo vo svojom živote zmenili, príznaky potlačíme silnou chémiou, postupne to môže mať katastrofálne následky. Jeden príznak potlačíme a objaví sa ďalší, potom ďalší a nakoniec máme chorôb a diagnóz celú kopu. Trpíme, všetko nás bolí, cítime sa obmedzení, nemôžeme sa venovať tomu, čomu by sme chceli...

A pritom stačilo len venovať pozornosť volaniu nášho tela, hľadať príčiny problémov a pokúsiť sa pracovať na ich odstránení.

 Liečba v ajurvéde - počúvať svoje telo

Ľudské telo je jeden prepojený celok a všetko so všetkým súvisí. Telesné orgánya sústavy, ale aj psychika, emócie a medziľudské vzťahy. Ak nastane nerovnováha v jednej časti, ovplyvní to celý systém. Izolovaným liečením konkrétnej časti sa problém nevyrieši, lebo jeho príčina je často niekde inde, oveľa hlbšie.

V dnešnej dobe sú však ľudia veľmi pohodlní. Keď majú problém, idú k lekárovi, ten im predpíše „zázračné“ tabletky a problém je vyriešený. Alebo si to aspoň myslia.

Je veľmi jednoduché „hodiť“ zodpovednosť na niekoho iného. Ale zamyslieť sa a prijať zodpovednosť sám za seba, za svoj život a za svoje zdravie, to je už ťažšie. Dnes všetci hovoria o slobode ako o základnom práve človeka.

Lenže, ako už povedal Jean-Paul Satre, „sloboda je zodpovednosť.“ Sme teda pripravení stať sa naozaj slobodnými?

 

Autor: Alana Dev Priya

 

http://www.stockfreeimages.com/

 

Naspäť