Spoločná podstata jogy a ajurvédy

 

Spoločná podstata jogy a ajurvédyAk praktikujete jogu, možno ste si všimli, že niektoré asány ovplyvňujú vašu myseľ aj telo. Niektoré pozície viete urobiť pomerne jednoducho a vaša myseľ pri nich ostáva pokojná, zatiaľ čo iné jogové asány sú ťažké a spôsobujú vám frustráciu.

 

Tieto telesné a mentálne pocity vám môžu pomôcť vybrať si ten typ jogy, ktorý vám najviac vyhovuje. Keďže každý človek je iný, preto existujú aj rôzne druhy jogy. Ajurvéda je starodávny súbor vedomostí, ktorý vychádza z princípu, že každý človek by si mal zvoliť takú formu jogy, ktorá najviac vyhovuje jeho životnému štýlu, mysleniu a zdravotnému stavu.

 

Slovo ajurvéda sa zvykne prekladať ako "veda o živote" a je úzko prepojená a jogou. Ajurvéda je vedou o tom, ako dosiahnuť zdravie - telesné aj duševné, zatiaľ čo joga je prostriedkom, ktorý ľudia zvykli používať na dosiahnutie osvietenia a oslobodenie mysle. Joga a ajurvéda sú menej účinné, ak sa praktikujú jedna bez druhej. Ak sa niekto rozhodne venovať joge, mal by sa taktiež začať zaujímať aj o ajurvédu.

 

Ajurvéda aj joga sa spomínajú vo védach, starobylých sanskritských dokumentoch. Ajurvéda je podobná forme jogy nazývanej "Hatha joga". Obe zastávajú názor, že dobré zdravie je dôležitou súčasťou cesty jednotlivca k duchovnu. Obe praktiky spolu veľmi jasne súvisia a niektorí dokonca veria, že ten, čo založil jogu je v histórii tým istým mužom, čo kodifikoval ajurvédu. Ďalšou podobnosťou medzi jogou a ajurvédou je, že obe pochádzajú z rovnakej filozofickej školy v Indii, ktorá sa nazýva "Samkhya".

 

Naspäť