Joga a ajurvéda: Spojenie tela a mysle

 

Joga a ajurvéda: Spojenie tela a mysleAko joga postupne získava na popularite, mnohí jej priaznivci zisťujú, že prospieva nielen ich fyzickému telu. V poslednej dobe sa stále viac ľudí začína zaujímať o ajurvédu, tradičný védsky liečebný systém. V skutočnosti joga aj ajurvéda vychádzajú z rovnakých védskych tradícií Indie, a tiež zdieľajú rovnaký cieľ – priniesť zdravší štýl života a vyrovnanosť tela a mysle. Joga sa v prvom rade spája s telesnými pozíciami a vyčistením mysle, zatiaľ čo ajurvéda sa zameriava na prírodné spôsoby liečenia.

 

Ako presne tieto dva na prvý pohľad odlišné systémy spolu súvisia?

Na začiatku je dôležité uvedomiť si, že telo a myseľ sú navzájom prepojené – človek nemôže dosiahnuť harmóniu mysle bez toho, aby aj jeho telo bolo v harmónii a naopak. Musí existovať rovnováha medzi telesným a mentálnym a práve toto je podstata, spájajúca ajurvédu a jogu. Ajurvéda poskytuje veľkú oporu pre praktizovanie jogy. Bez základných vedomostí z oblasti ajurvédy by joga bola len fyzickou aktivitou, nie mentálnou. Ajurvéda dopĺňa jogu ako jin dopĺňa jang a spolu sú jedno.

 

Mnohé tradičné školy jogy vyučovali jógové pozície (asány) a popri nich aj ajurvédsku filozofiu. V dávnych časoch bolo zvykom, že študenti jogy žili bo boku svojich učiteľov, aby sa od nich naučili čo najviac. Dnes už tomu síce tak nie je, ale základom modernej výuky stále sú techniky jogy vyučované spolu s ajurvédou.

 

Čím viac budete cvičiť jogové pozície, tým viac sa vaše telo bude zbavovať všetkých toxínov, ktoré sa v ňom nazbierali za celé roky. A to buď pomocou zvýšeného potenia alebo prostredníctvom tráviaceho systému. Napriek tomu, praktikovanie týchto cvičení nestačí na kompletnú očistu tela. Je taktiež dôležité dodržiavať vhodnú diétu a životný štýl. A práve tým ajurvéda skvele dopĺňa cvičenie jogy.

 

Ajurvéda je pre jogínov veľmi nápomocná, lebo je to prirodzený spôsob ako vyliečiť telo od mnohých chorôb. Keď ste chorý, je veľmi dôležité vyliečiť sa čo najskôr, no pomocou tých správnych prírodných prostriedkov. Dnes sa stále viac a viac ľudí začína prikláňať k prírodnej medicíne, lebo tá na rozdiel od klasickej západnej medicíny poskytuje prirodzený spôsob liečby a nemá žiadne (resp. minimálne) vedľajšie účinky.

 

Ajurvédski doktori používajú na liečenie a očistu tela masáže, oleje a liečivéJoga a ajurvéda: Spojenie tela a mysle rastliny. Keďže každý jedinec má iné vrodené predispozície, pred začatím každého režimu je potrebné konzultovať jeho vhodnosť s ajurvédskym doktorom.

 

Joga a ajurvéda sú teda akési "sesterské" systémy a ich história siaha ďaleko do minulosti. Napriek tomu, že sa zameriavajú na očistu tela odlišným spôsobom, obe smerujú k rovnakému cieľu. Ak budete aplikovať techniky jogy aj ajurvédy do vášho života, je takmer isté, že vaše telesné i mentálne zdravie sa výrazne zlepší. Mnohí ľudia veria, že je to spôsob, ako sa vyhnúť chorobám a predĺžiť si život. Keďže oba tieto systémy sú navzájom prepojené, je veľmi dôležité aplikovať ich spolu a nie každý zvlášť.

 

Autor: Alana Dev Priya

 

 

http://www.stockfreeimages.com/

 

Naspäť