Čo je joga?

 

Čo je joga?Joga je starodávny súbor vedomostí, ktorý vznikol v Indii pred viac ako 5000 rokmi. Slovo "Yoga" má pôvod v sanskrite - "yuj" znamená v preklade "zjednotiť alebo integrovať." Joga je teda o zjednotení vedomia jednotlivca s univerzálnym vedomím.

 

Dávni jogíni verili, že človek má byť v harmónii sám so sebou a so svojím prostredím, jeho telo, myseľ a duch musia byť jedno. Na to, aby tieto tri aspekty mohli byť zjednotené, musia byť v rovnováhe naše emócie, činy a myšlienky. Jogíni nám zanechali popis cesty, ako dosiahnuť a udržať tento rovnovážny stav. Prostriedkom je telesné cvičenie, dýchanie a meditácia – tri hlavné princípy jogy.

 

V joge sa k telu pristupuje s láskou a rešpektom, lebo práve ono je základným prostriedkom pre ľudskú prácu a rast. Jogové cvičenia zlepšujú krvný obeh, stimulujú vnútorné orgány a endokrinný systém nášho tela, čoho výsledkom je zlepšenie zdravia.

 

Dýchacie techniky sa vyvinuli z konceptu, že dych je zdrojom života. V joge žiaci postupne získavajú kontrolu nad svojím dýchaním pomocou jeho vedomého predlžovania a usmerňovania. Sústredením sa na dýchanie pripravujú svoju myseľ na ďalší krok - meditáciu.

 

Vo všeobecnosti panuje názor, že pri meditácii sa naša myseľ musí úplne "vyprázdniť", čo však nie je celkom pravda. Počas meditácie sa jogíni snažia upokojiť svoju myseľ a sústrediť sa na prítomný okamžik. Cvičením telesných pozícií a dýchacích techník, ktoré vedú k precíteniu vlastného tela, joga rozvíja našu sústredenosť a pomáha eliminovať každodenný stres.

 

Autor: Alana Dev Priya 

 

http://www.stockfreeimages.com/

Naspäť