Ajurvédska strava

 

Ajurvédska stravaNeoddeliteľnou súčasťou ajurvédy je zdravá životospráva. Cvičenia, masáže či užívanie bylinných prípravkov budú len čiastočne účinné, ak ich nebude sprevádzať zmena myslenia a životného štýlu.

 

Už Hippokrates povedal: "Nech je jedlo vaším liekom" a táto múdrosť platí po celé tisícročia. Sme tým, čo jeme – keď sa stravujeme zdravo, jeme čerstvé sezónne potraviny a neprejedáme sa, aj naše telo je zdravé a silné. Keď však do neho nahádžeme, čo príde pod ruku, jeme nepravidelne, v nadmerných množstvách a nesprávne jedlo kombinujeme, cítime sa zle a prichádzajú choroby.

Základom zdravého stravovania je vyhýbať sa rafinovaným, chemicky spracovaným potravinám (predovšetkým bielej múke a cukru), potravinovým aditívam (tzv. "éčkam", ako sú rôzne farbivá a konzervanty) a nadmernému príjmu potravy.

Ajurvédska strava používa tisícročiami overené recepty založené na varenej či dusenej zelenine, ryži a koreninách, vhodne zvolených podľa jednotlivých typov dóší. Správna strava dokáže človeku dodať energiu, očistiť organizmus od škodlivých látok, vyvarovať sa mnohých zdravotných problémov a udržať telo mladé a fit.

Potrava, ktorú si volíme, je dokladom o úrovni nášho vývoja. Povaha potravy veľa vypovedá o dosiahnutom stupni vedomia. Ajurvéda aj joga zdôrazňujú dôležitosť vegetariánskej stravy, ktorá má sattvické vlastnosti. Je to strava, ktorá podporuje vývoj sattvy, kvality vnútorného pokoja, lásky a bdelosti. Príjem potravy je vôbec našou prvou interakciou s vonkajším svetom a ak nie je založený na láske a súcite, budú tým strádať všetky naše ostatné činnosti.

V ajurvéde je správna strava základom všetkých liečebných terapií. Potrava je prvou a najdôležitejšou formou lieku a bez správneho stravovania nemôže byť účinný žiadny liečebný postup. Sattvickú alebo "čistú" potravu ajurvéda dopuručuje preto, lebo sattva vytvára rovnováhu, odstraňuje škodliviny a pomáha harmonizovať všetky tri dóše.

Základom sattvy je "ahinsa", postoj neubližovania. Sattvická strava je predovšetkým stravou vegetariánskou, ktorá sa vyhýba akýmkoľvek produktom získaným pomocou zabíjania zvierat. Ďalej táto strava kladie dôraz na prirodzený pôvod – aby potraviny vyrástli v harmónii s prírodou, v dobrej pôde, prirodzene dozreli, boli pripravené správnym spôsobom a tiež so správnym duševným postojom. Takáto strava je potom jedinečným zdrojom energie prány i vedomia.

 

Šesť chutí

 

Šesť chutíZákladom ajurvédskej stravy je rozdelenie potravín podľa šiestich chutí sladkej, slanej, kyslej, ostrej, zvieravej a horkej.

 

Je veľmi dôležité, aby každodenná potrava zahŕňala všetkých týchto šesť chutí v závislosti od individuálnej prevahy jednotlivých dóš. To povedie k vyrovnanosti tela, zabezpečí potrebnú výživu, umierni nezdravú žiadostivosť a zlepší trávenie.

 

Charakteristiky jednotlivých chutí

 

Sladká (madhura) – skladá sa z prvku zeme a vody, je ochladzujúceho charakteru. Harmonizuje vátu a pittu, zvyšuje kaphu.

 

Potraviny, ktoré majú sladkú chuť:

mlieko, smotana, maslo ghí, celozrnné obilniny ako pšenica a ryža, med, zrelé ovocie, zelenina ako mrkva, cvikla a sladké zemiaky, z korenia napríklad bazalka, sladké drievko a fenikel

 

Upozornenie:

Ajurvéda odporúča konzumovať len potraviny s prirodzene sladkou chuťou. Spracované potraviny obsahujúce biely (repný) cukor sú pre organizmus toxické.

 

Účinok sladkej chuti:

potešujúca, príjemná, vyživuje tkanivá, zvyšuje energiu (ódžas) a zlepšuje náladu. Pri nadbytku sladká chuť vytvára nerovnováhu kaphy a vyvoláva obezitu, cukrovku a depresie

 

Kyslá (amla) – skladá sa z prvku zeme a ohňa, je zohrievajúceho charakteru. Harmonizuje vátu a zvyšuje pittu a kaphu.

 

Potraviny, ktoré majú kyslú chuť:

jogurt, kyslá smotana, ocot, citrusové ovocie, mango, tamarind, zaváraná zelenina a uhorky, fermentované potraviny, koreniny ako rasca a koriander

 

Účinok kyslej chuti:

Podporuje chuť do jedla, zvyšuje tvorbu slín, podporuje trávenie a vstrebávanie živín do tela, zabezpečuje acidobázickú rovnováhu a čistí tkanivá. Taktiež robí myseľ bystrejšou, posilňuje zmyslové orgány a srdce. Pri nadbytku vzniká nerovnováha pitty a kaphy, prejavujúca sa pálením záhy, prekyslenosťou, vredmi, zápalmi, svrbením, toxicitou krvi (pitta) a opuchmi (kapha).

 

Slaná (lavana) - Tvoria ju prvky voda a oheň, je zohrievajúceho charakteru. Harmonizuje vátu, zvyšuje pittu a kaphu.

 

Potraviny, ktoré majú slanú chuť:

morská a kamenná soľ, chaluhy a morské riasy

 

Účinok slanej chuti:

Vyrovnáva hladinu životne dôležitých minerálov, zabezpečuje vlhkosť a elektrolyty v bunkách. Podporuje trorbu slín a trávenie, má preháňajúci účinok. Nadmerné množstvo spôsobuje starnutie pokožky a šedivenie vlasov, zápalové ochorenia kože, vyrážky, vriedkyžalúdočné vredy, dnu, vysoký krvný tlak (pitta), zadržiavanie vody v tele a obezitu (kapha).

 

Pálivá (tikta) - Tvoria ju prvky oheň a vzduch, je zohrievajúceho charakteru. Harmonizuje kaphu a zvyšuje vátu a pittu.

 

Potraviny, ktoré majú pálivú chuť:

cibuľa, cesnak, zázvor, reďkovka, horčica, z korenín čili, čierne korenie, asafoetida

 

Účinok pálivej chuti:

Podporuje chuť do jedla, metabolizmus a tráviaci oheň. Zlepšuje jasnosť mysle, krvný obeh, pôsobí proti zápche a zadržiavaniu vody. Zvyšuje potenie a pomáha odstraňovať z tela toxíny (áma). Čistí krv, pomáha predchádzať krvným zrazeninám a zabíja baktérie a vírusy. Nadmerný príjem spôsobuje pálenie záhy, žalúdočné vredy, zápaly, podráždenia, kožné choroby, nečistoty (pitta), suchosť, oslabenie, únavu a závrate (váta).

 

Zvieravá, trpká (kashaya) - Skladá sa z prvkov vzduchu a zeme, má ochladzujúci charakter. Harmonizuje pittu a kaphu, zvyšuje vátu.

 

Potraviny, ktoré majú trpkú chuť:

nezrelý banán, brusnice, granátové jablko, hlúbovitá zelenina (brokolica, karfiol, kapusta, kel), okra, fazuľa, šošovica, petržlen, bazalka a korenia ako šafrán a kurkuma

 

Účinok trpkej chuti:

Znižuje množstvo vody a hlienu a vysušuje telo. Má protizápalový účinok, znižuje potenie a pôsobí proti hnačke a krvácaniu. V nadmerných množstvách spôsobuje prílišnú suchosť, predčasné starnutie a oslabuje organizmus. Vysušujúci účinok vyvoláva suchosť v ústach, zápchu, plynatosť, paralýzu, spazmy a nepravidelnosť srdečného rytmu (váta).

 

Horká (katu) - Je zložená z prvku vzduchu a éteru, má ochladzujúci charakter. Harmonizuje pittu a kaphu, zvyšuje vátu.

 

Potraviny, ktoré majú horkú chuť:

tmavozelená listová zelenina ako špenát, mangold, kel, púpava, rebarbora, horký melón, z korenín kurkuma a senovka grécka

 

Účinok horkej chuti:

Odstraňuje z tela toxíny (ámu), zabíja baktérie a vírusy a posilňuje imunitný systém. Ukľudňuje svrbenie, pálenie kože, čistí pečeň a krv, zlepšuje trávenie a znižuje horúčku. Nadmerná horkosť dehydruje organizmus, znižuje množstvo kostnej drene a tvorbu spermií, vyvoláva drsnosť, suchosť a závrate (váta).

 

Autor: Alana Dev Priya

 

 

http://www.stockfreeimages.com/

 

Naspäť